V rámci posilňovania odborných zručností a podpory mladých talentovaných mechanikov sa Stredná odborná škola v Snine zúčastnila súťaže Autoopravár Junior 2024 v Košiciach. Táto súťaž nekladie len dôraz na praktické schopnosti, ale aj teoretické vedomosti.
Za našu školu sa zúčastnili súťaže dvaja žiaci Marián Zaremba a Stanislav Šuťak. S odhodlaním a znalosťami, ktoré získali počas svojho štúdia, sa obaja postavili tvárou v tvár súťaži, ktorá sa ukázala byť náročnou, ale zároveň aj vzrušujúcou skúškou ich schopností.
Súťaž Autoopravár Junior nie je len o výsledkoch, ale o ceste, ktorá posilňuje zručnosti a vytvára pre mladých ľudí príležitosti pre ich budúcu kariéru v automobilovom priemysle a v autoopravárenstve.
Hodina deťom je program, ktorý spravuje Nadácia pre deti Slovenska a každoročne organizuje pokladničkovú zbierku v uliciach celého Slovenska.
Výnos zbierky podporuje deti, ktoré majú iba jedného rodiča a ktoré sa ocitajú na pokraji chudoby. Pomoc dobrovoľníkov a vyzbierané finančné prostriedky tak končia v rukách tých, ktorí ich naozaj veľmi potrebujú, nakoľko životná situácia a absencia druhého príjmu posúva tieto rodiny do hranice chudoby a sociálneho vylúčenia.
V rámci tejto verejnej zbierky pomáhajú tisícky dobrovoľníkov a zapojili sa aj naše žiačky z II. OM, a tak určite pomohli ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú.
Sme veľmi radi, že vám môžeme predstaviť našu novú učebnú pomôcku, ktorá slúži na nácvik kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) a navyše poskytuje okamžitú spätnú väzbu, či sa postup vykonáva správne. Na odborný výklad a praktickú ukážku sme si pozvali riaditeľku územného spolku Snina SČK Mgr. Adrianu Pavlíkovú.
Naši študenti sa v rámci teoretického vzdelávania učia, že cieľom KPR pri zastavení činnosti srdca je udržiavať tok okysličenej krvi do mozgu, aby nedošlo k jeho trvalému poškodeniu. Predmety ako biológia, špeciálna bezpečnostná príprava, krúžok Prvej pomoci a v neposlednom rade aj kurzy autoškoly, realizované na našej škole, prinášali doposiaľ teoretické vedomosti, ktoré sa od dnešného dňa doplnia o prax.
Pri praktickom postupe sa sleduje postavenie rúk, hĺbka a frekvencia kompresie, resp. stláčania hrudníka. Pri samotnej ventilácii, čiže dýchaní z úst do úst, sa analyzuje dĺžka vdychu v sekundách a objem vdýchnutého vzduchu v mililitroch. Všetky tieto ukazovatele sa digitálne vyhodnotia a dá sa tak zistiť, v ktorej oblasti sa má záchranca zlepšiť. Aj takýmto spôsobom chceme skvalitniť prípravu našich študentov a zamestnancov školy na nečakané situácie.
Ďalšou aktivitou je praktická výuka záchrany života v spolupráci so Strednou zdravotnou školou v Humennom.
„Na zlomené rebrá ešte nikto nezomrel. Na zastavenie krvného obehu bez resuscitácie každý.“ (V. Dobiáš)
Dátum 21. marec je deň, kedy si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu.
ZAPOJ SA a OBUJ SI aj ty 21. marca dve ODLIŠNÉ PONOŽKY na znak rešpektu a spolupatričnosti s ľuďmi s Downovým syndrómom. Takto spolu dokážeme, že aj rozdielnosť dokáže spájať.
Vyzývame aj TEBA, aby si sa zapojil do tejto výzvy! Zapoj sa spolu so žiakmi, ktorí sú ubytovaní na školskom internáte.
Ďakujeme!
Dňa 18. 3. 2024 pokračoval na SOŠ Snina výcvik poradovej prípravy žiakov I. OM s profesionálnymi vojakmi. Tentokrát pod vedením slob. Kristiána Hoľka a slob. Michala Ontkoca z velenia roty bojovej podpory 22. mechanizovaného práporu Michalovce.
Profesionálni vojaci sa v rámci výučby zamerali na pochodovanie, nástupné tvary a zdravenie nadriadeného.
V uplynulých dňoch sme na pôde SOŠ využili jedinečnú možnosť pre vyjadrenie názoru našich študentov prostredníctvom študentských prezidentských volieb. Na hodinách Bepečnostného práva a Občianskej náuky vytvárame žiakom priestor pre rozvoj kritického myslenia, kde žiaci vedú navzájom konštruktívne dialógy o aktuálnom politickom dianí a usilujeme sa tak o prebúdzanie záujmu mládeže o budúcnosť Slovenska.
Študenti SOŠ vedia, že na ich názore záleží a že svoju budúcnosť môžu mať vo svojich rukách.
V neposlednom rade sú študentské voľby skvelým prostriedkom ako uvádzať teoretické poznatky z uvedených predmetov do praxe. Študenti takto zažívajú osobnú skúsenosť s voľbami, učia sa, ako fungujú a čo sa deje s ich hlasmi. Dozvedajú sa, že aj mladí majú dostatok kompetencie k tomu, aby sa k politike vyjadrovali.
Zdroj: študentské voľby – prečo sú dôležité https://www.studentskevolby.sk/
Poďte sa s nami pozrieť na zostrih z GRANDFINÁLE Rio Mare Desiata roka 2023, ktoré prebiehalo v Bratislavskom Chefparade.
Poradie škôl - hodnotenie odbornej poroty:
1.miesto: Nina Jakubčíková SOŠ obchodu a služieb Trnava
2.miesto: Rebeka Tulejová SOŠ Snina
3.miesto: David Kralik SOŠ obchodu a služieb Prievidza
Redakčná rada pod vedením vychovávateľov Vám prináša pohľad do internátnej komunity prostredníctvom prvého Internátneho časopisu. Prvé vydanie má názov Internátne ploštice.
V tomto čísle sa dočítate o živote v našom internáte, o našich zážitkoch, o rôznych zaujímavostiach. Dozviete sa o nežiaducich účinkoch žuvacieho tabaku a na záver vás čaká rubrika s názvom Zábava.
Tešíme sa na vašu reakciu a zároveň veríme, že sa Vám bude páčiť aj druhé vydanie, na ktorom usilovne pracujeme.
Žiaci I. a II. OM navštívili krajinu s bohatou históriou a nádhernou kultúrou – Poľsko.
Okrem mesta Krakov, kde žiaci videli množstvo historických pamiatok, navštívili aj Osvienčim, koncentračný a vyhladzovací tábor.
Tento výlet nám ponúkol dojímavý a nezabudnuteľný zážitok a pripomenul nám hrôzy holokaustu, na ktoré nemôžeme zabúdať.
Dňa 13. marca 2024 sa žiaci tretieho ročníka študijného odboru ochrana osôb a majetku zúčastnili výstavy prenatálneho vývoja dieťaťa, ktorá sa v týchto dňoch koná v Kinosále Domu kultúry v Snine.
Akcia bola spojená s prednáškou. Odborne a pútavo rozprávala Ing. Anna Čopíková, učiteľka Cirkevnej spojenej školy v Snine, o fascinujúcom procese, ktorý vedie k vytvoreniu ľudského jedinca.
Zdôraznila, že je to obdobie obrovského vývojového tempa, kedy sa z oplodneného vajíčka, ktoré má na začiatku veľkosť iba 0,1 a 0,3 milimetra, vyvinie ľudský jedinec so všetkými časťami, ktorý môže mať veľkosť približne 50 centimetrov. V závere dodala, že tento proces je úžasným príkladom zázraku života a jeho komplexnosti.
SOŠ Snina vyhlásila vo februári 2024 druhý ročník celoškolskej literárnej súťaže v tvorivom písaní, tento školský rok pod názvom „Valentínska literárna súťaž”. Do súťaže sa zapojilo 8 študentov z II. OM, III. OM a z II. NA.
V tejto dobe umelej inteligencie nezávislá komisia kládla dôraz najmä na originalitu, ale aj na kvalitu, výber jazykových a štylistických prostriedkov textu, gramatickú správnosť a celkový dojem. Po zhliadnutí a posúdení prác hodnotiacou porotou vzišlo výsledné poradie prác:
1. Bianka Kozáková (II. OM),
2. Viktória Králová (II. OM),
3. Sarah Labaničová (III. OM) a Matúš Úporský (II. NA).
Komisia rozhodla o udelení symbolických cien všetkým zúčastneným. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže. Prajeme im veľa inšpirácie, vášeň pre písanie a lásku k materinskému jazyku.
Pri príležitosti Dňa materinského jazyka (21. 02.) žiaci II. OM navštívili miesto, ktoré je zároveň chrámom slov a prameňom múdrosti – knižnicu.
Vo Vihorlatskej knižnici v Humennom sa žiaci dozvedeli zaujímavosti o slovenskom jazyku, základné informácie o svetových jazykoch a zapojili sa aj do zaujímavých aktivít, ktoré knižnica ponúkala – tvorili slová (jazykolamy, palindrómy, homonymá,...), čítali, pracovali s textom, porovnávali jazyky.
Oslava Dňa materinského jazyka nám pripomenula, že každé slovo, každá veta má svoju váhu a silu, že tento deň je dôležitý pre budúce generácie. Je to príležitosť priblížiť im krásu a hodnotu materinského jazyka, naučiť ich vážiť si ho a pestovať v ňom svoju identitu.
Často diskutujeme o témach, ako je používanie drog v zdravotníctve. Prečo je v poriadku dať morfium (heroín) alebo marihuanu na uľavenie od silných bolestí pacientom so závažnými zraneniami, rakovinou a pod., a prečo nie je v poriadku dať si jointa alebo dávku heroínu, keď sa niekto nudí alebo je smutný? Zistili sme, že práve v týchto oblastiach nemajú študenti a žiaci jasno a práve ich zmätok otvára dvere dílerom, ktorí tieto argumenty často používajú, aby im predali drogy.
Práve pre potrebu poznať pravdivé odpovede, usporiadať si tieto údaje a sebakriticky porozumieť tejto problematike naše vedenie školy v spolupráci s koordinátorkou prevencie drogovej závislosti Mgr. Máriou Staškovou zorganizovali cyklus prednášok pod názvom Pravda o drogách pre triedy I.A, II.A – učebný odbor kuchár a automechanik (dňa 14. 02. 2024) a triedy I.OM a II. OM – študijný odbor ochrana osôb a majetku (dňa 15. 02. 2024).
Cieľom prednášky bolo dosiahnuť u našich žiakov úplné porozumenie toho, prečo drogy nie sú skutočným riešením akýchkoľvek problémov, stavov a situácií, ktoré nás v živote dostávajú do nízkych emócií a zároveň im ukázať cestu k tomu, ako môže byť každý človek v živote naozaj šťastný.
Prednáška prebiehala formou živej diskusie medzi prednášateľom pánom Tomášom Kavčákom a triedou. So žiakmi a študentmi rozoberal niektoré z nasledujúcich tém:
Množstvo prebraných tém a ich hĺbka a rozsah sa prispôsobila každej triede individuálne. Našim zámerom bolo, aby sa pravda a fakty o škodlivosti všetkých drog dostali k žiakom a študentom skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov, aby sebakriticky zvážili či siahnu po droge alebo jej radšej odolajú. Jedine tak môžeme zastaviť nepriaznivý trend užívania drog mladistvými.
Pravda o drogách, ktorú zistili naši žiaci počas prednášky:
„Vďaka prednáške som sa dozvedel, že nielen nelegálne drogy sú škodlivé, ale aj legálne sú škodlivé. Zaujímavé je, že sa dajú kúpiť v každom obchode, sú to ako napr. alkohol, káva, energetické nápoje, cigarety. Vďaka prednáške som sebakriticky zhodnotil, že je lepšie sa týchto návykov zbaviť. Od zajtra prestávam piť kávu a energetické nápoje.“
„Bola to super dvojhodinovka, ktorá prešla veľmi rýchlo, zobral som si z toho veľa dobrých informácií – je lepšie nebrať drogy a už vôbec nie je dobré kamarátiť sa s ľuďmi, ktorí drogy berú.“
„Prednáška o drogách sa mi veľmi páčila, dalo mi to do života nové informácie. Sebakriticky som zhodnotil, že musím so sebou niečo robiť.“
Štrnásty február je sviatkom všetkých zamilovaných a slávi sa už niekoľko desaťročí v rôznych kútoch sveta. Aj na našej škole sme si spríjemnili tento deň rôznymi aktivitami.
Žiaci III. B z odboru kuchár pripravili sladké srdiečka. S týmito dobrotami neostali len v priestoroch dielne OV, ale podelili sa s nimi so zamestnancami a so žiakmi SOŠ.
Aj napriek tomu, že sa tieto sladké srdiečka pripravovali v rámci „dňa lásky“, nezabúdajme, že preukazovať si navzájom dobrotu, úctu či vďaku je aktuálne a vhodné aj počas celého roka.
Sviatok sv. Valentína sme na SOŠ oslávili aj formou Valentínskej pošty, prostredníctvom ktorej si mohli žiaci medzi sebou poposielať rôzne osobné, ale aj tajné priania. S týmto nápadom prišiel školský parlament, vďaka ktorému sme mohli osláviť tento sviatok zábavným spôsobom.
Každý, kto sa zúčastnil, sa tešil z prekvapení a prejavov lásky voči ostatným. Táto iniciatíva priniesla do školského prostredia radosť a povzbudenie a posilnila väzby medzi žiakmi.
Vo viacerých európskych krajinách sa Deň sv. Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Aj naši žiaci druhého ročníka odboru kuchár si na odborných hodinách skúsili pripraviť stôl na takúto večeru vo dvojici. Pod vedením učiteľky MVDr. Pľutovej, ktorá vyučuje odborné predmety, si takto vymenili praktické vedomosti a skúsenosti, ktoré si v závere osladili cukrovinkou.
Aj keď sa čoraz častejšie hovorí o komercii než o citoch, stále pribúda viac zaľúbených, ktorí radi obdarúvajú milované osoby vo svojom okolí. Bez ohľadu na to, či si vyberiete tradičný spôsob oslavy alebo sa rozhodnete pre niečo úplne originálne, nezabúdajte, že aj jednoduché gesto lásky môže vyčariť úsmev na tvári.
Žiaci Strednej odbornej školy Snina, III. A triedy, odbor autoopravár – mechanik, pod vedením majstrov PaedDr. Štefana Isajského a Ľuboša Duffalu mali jedinečnú príležitosť priblížiť sa k tajomstvám, ktoré skrývajú vozidlá na našich cestách. Obzreli si stanicu technickej a emisnej kontroly, kde mali príležitosť spoznať procesy, ktoré zabezpečujú bezpečnosť a ekologickú normu vozidiel v premávke.
Po príchode na stanicu nás srdečne privítal tím odborníkov, ktorí nás previedli procesmi technickej a emisnej kontroly. Prvou zastávkou bola emisná kontrola, ktorá nás zaviedla do sveta kontroly emisií, kde sme sa dozvedeli o vplyve spaľovacích motorov na životné prostredie a opatreniach, ktoré sú prijímané na minimalizáciu negatívneho vplyvu. S úžasom sme pozorovali odborníkov, ktorí používajú špeciálne prístroje na meranie a hodnotenie emisií výfukových plynov a iných škodlivých látok.
Následne sme sa presunuli k technickej kontrole, kde sme získali pohľad na základné kontroly, ako sú brzdy, podvozok, svetlá a iné kritické komponenty vozidla. Žiaci mali možnosť vidieť profesionálov používajúcich rôzne nástroje a zariadenia na overenie funkčnosti a bezpečnosti vozidla.
Táto exkurzia nám poskytla neoceniteľný pohľad do zákulisia technickej a emisnej kontroly. Boli sme potešení, že sme mali možnosť vidieť odborníkov pracujúcich na zabezpečení bezpečnosti a ochrany životného prostredia na našich cestných vozidlách. Dúfame, že sa budeme môcť zapojiť do podobných aktivít aj v budúcnosti, aby sme ďalej rozširovali naše odborné vedomosti a skúsenosti.
Dvanásty február bol na Strednej odbornej škole v Snine plný vzrušenia a očakávania, pretože šesť odvážnych žiakov z odboru autoopravár – mechanik sa zúčastnilo teoretickej časti národnej súťaže „Young Car Mechanic 2024“. Tento dôležitý moment priniesol žiakom III. A triedy možnosť ukázať svoje vedomosti, analytické schopnosti a nadanie v oblasti automobilového remesla.
V súťaži „Young Car Mechanic 2024“, ktorá sa konala v školských priestoroch, sa súťažiaci stretli so sériou náročných teoretických úloh, ktoré testovali ich znalosti z rôznych oblastí automobilovej mechaniky. Úlohy zahŕňali otázky týkajúce sa mechaniky motorov, elektronických systémov vozidiel, brzdových systémov, podvozku a iných kľúčových komponentov automobilu.
Súťažiaci preukázali svoju oddanosť a vášeň k automobilom, keď sústredene riešili úlohy a preukazovali svoje technické vedomosti a schopnosti. Ich schopnosť analyzovať a riešiť rôzne technické problémy bola dôkazom toho, že sú skutočnými znalcami automobilovej mechaniky.
Napätie a očakávanie bolo cítiť vo vzduchu, keď súťažiaci dokončili posledné otázky. Ich úsilie a angažovanosť v súťaži nám ukázali, že budúcnosť automobilového priemyslu je v dobrých rukách. Teraz sa už len čaká na vyhlásenie výsledkov a na očakávaný deň praktickej časti súťaže.
Súťaž „Young Car Mechanic 2024“ je nielen príležitosťou pre súťažiacich preukázať svoje schopnosti, ale aj príležitosťou na upevnenie ich vášne a záujmu o oblasť automobilovej mechaniky. Tešíme sa na pokračovanie tejto vzrušujúcej súťaže a želáme všetkým súťažiacim veľa úspechov v praktickej časti!
Trieda III. OM (1. a 2. skupina) sa počas hodín sociálno-psychologického výcviku zúčastnila netradičnej formy vyučovania pod vedením pani učiteľky Staškovej. Dňa 7. a 9. februára 2024 navštívili Sninský kaštieľ, ktorý prešiel rekonštrukciou a pre verejnosť bol otvorený v lete 2013.
Klasicistický kaštieľ dala v Snine v roku 1781 postaviť grófka Terézia van Dernáthová, vnučka posledného mužského potomka z rodu Drugethovcov. Synovia grófky predali v roku 1799 Sninu aj s ešte nie celkom dokončeným kaštieľom Rhollovcom, podnikateľom v baníctve a hutníctve, ktorí v pohorí Vihorlatu objavili železnú rudu.
V súčasnosti v ňom sídli múzeum so stálou expozíciou a galériou. Taktiež sa v ňom usporadúvajú spoločensko-kultúrne podujatia. Žiaci III. OM navštívili stálu expozíciu kaštieľa s názvom „Sieň slávy“, a taktiež expozíciou starožitného nábytku a porcelánu, ktorý sa zachoval. Prešli sprístupnené pivničné priestory, miestnosti na prízemí, ale aj na poschodí, kde boli vystavené rôzne obrazy. Zastavili sa v krásnej zrekonštruovanej spoločenskej sále, kde prebiehala netradičná výučba interpersonálnej percepcie. Netradičné formy a metódy vyučovania majú žiakov motivovať k samostatnému mysleniu, k tvorivému riešeniu úloh a k lepšiemu pochopeniu psychických procesov a stavov. Účinné sú hlavne tie metódy, pri využívaní ktorých sú žiaci vedení k vytváraniu vlastných názorov, k racionálnej voľbe medzi dvomi myšlienkami, k zodpovednej debate o daných problémoch, k spolupráci s ostatnými, k práci vo dvojiciach, rešpektovaniu odlišných názorov, uvedomeniu si, ako prežité skúsenosti môžu ovplyvniť postoje a vnímanie ľudí.
Pocity a vyjadrenia žiakov III.OM triedy: „Sninský kaštieľ sa nám veľmi páčil. Oslovilo nás hlavne umenie a starožitnosti. Od našej pani učiteľky Staškovej sme sa dozvedeli veľa nových informácií o histórii nášho mesta, o kultúre a jej vnímaní. Zažili sme veľmi krásny zážitok interpersonálneho obrazu kultúrneho sveta. V kaštieli nám boli ukázané rôzne maľby, obrazy a pamiatky, ktoré ostali po jednoduchých ľuďoch či osobnostiach, ktorí žili v minulosti a pričinili sa o kultúrny rozvoj mesta. Páčilo sa nám, že učiteľka z vlastných skúseností porozprávala o tom, ako niekedy kaštieľ vyzeral v minulosti, ako sa tam niekedy učilo a kde sa čo nachádzalo. Totiž pred zrekonštruovaním bolo v Sninskom kaštieli poľnohospodárske učilište a domov mládeže. Bola to veľmi zaujímavá a poučná hodina, ktorá nám poskytla historické ako aj hypotetické situácie, pôsobiace na rozhodovacie procesy a iné vyššie myšlienkové operácie.“