Dňa 11. 04. 2024 sa žiaci končiacich ročníkov II.NA, III.A, III.B a IV.OM zúčastnili prednášky s Ing. Vlastou Husnajovou, pracovníčkou ÚPSV a R Snina. Prednáška bola zameraná na odborné poradenstvo v týchto oblastiach: postup po skončení strednej školy, možnosti ďalšieho štúdia, zamestnania sa, prípadne rozšírenia a doplnenia vzdelania pomocou rôznych rekvalifikácií a kurzov.
V poobedňajších hodinách študenti IV.OM pokračovali v odbornej diskusii pod vedením MVDr. Natálie Tomajkovej – senior consultant spoločnosti Partners Groups Sk – na témy: finančné plánovanie, komplexné riešenie dôchodku a ako využiť podporu štátu. Zároveň získali informácie o projekte: „Zvýš svoju hodnotu na trhu práce“, do ktorého sa podľa vlastného uváženia môžu individuálne zapojiť.
Aj študenti III.OM si vedomosti z finančnej gramotnosti získané na hodinách ekonomiky a podnikania upevnili a rozšírili o príklady z praxe v oblastiach: cash - flow, ideálne finančné miery a pravidlo 72-princíp úspechu.
Veríme, že aj tieto odborné diskusie rozšíria možnosti našich študentov na úspešné uplatnenie sa na trhu práce.
Dňa 5. apríla 2024 sa na Súkromnej strednej škole služieb v Poprade uskutočnilo regionálne kolo súťaže Young Car Mechanic 2024, ktorého sa zúčastnil aj žiak zo Strednej odbornej školy v Snine.
Atmosféra plná napätia a očakávania zaplnila priestory školy, keď mladí mechanici predvádzali svoje schopnosti a zručnosti pred odbornou porotou. Našu školu reprezentoval žiak Marián Zaremba z III. A triedy, odbor autoopravár-mechanik, ktorý s odhodlaním a sebavedomím obhajoval svoju školu.
Súťažiaci museli čeliť rôznym technickým úlohám a testom, ktoré skúšali ich vedomosti a schopnosti v oblasti automobilového priemyslu. Okrem technických aspektov sa tiež hodnotila ich schopnosť tímovej spolupráce a riešenia problémov v stresujúcich situáciách.
Aj keď len jeden žiak mohol odísť ako víťaz, každý účastník si odniesol so sebou cenné skúsenosti a nové poznatky, ktoré mu pomôžu pri jeho budúcej kariére a osobnom raste. Súťaž Young Car Mechanic nielenže vytvára príležitosť pre mladých nadšencov motorových vozidiel, ale aj poskytuje dôležitú platformu pre rozvoj ich zručností a schopností.
Regionálne kolo Young Car Mechanic 2024 bolo nepochybne dôkazom toho, že mladí mechanici majú potenciál zanechať trvalý dojem v automobilovom priemysle. Ich odhodlanie a vášeň nás inšpirujú a tešíme sa na to, čo nám budúcnosť prinesie v rámci tohto vzrušujúceho odvetvia!
Zdravie patrí nesporne medzi najväčšie dary, ktoré človek dostal do vienka.
Pri príležitosti dňa zdravia SOŠ navštívili žiaci šiesteho ročníka zo ZŠ Komenského. V dielni odborného výcviku žiaci tretieho ročníka z odboru kuchár, pod vedením majsteriek Mgr. M. Kepičovej a Mgr. E. Rosičovej, predviedli svoje zručnosti a ochutnávku zdravých jedál.
Keďže jeme očami, žiaci mohli vidieť bohato prestretý stôl, na ktorom nechýbali zdravé nátierky ako avokádová, bryndzová či cviklový šalát. Žiaci si veľmi pochutili na avokádovej nátierke, ktorá sa zjedla ako prvá. Žiaci si zároveň mohli vypočuť aj teoretické vedomosti o zdravej výžive. Dozvedeli sa aj o modernom spôsobe varenia sous-vide.
Veríme, že sme žiakov inšpirovali a čas strávený na SOŠ využili užitočne a zmysluplne.
Vzdelávanie v oblasti poskytovania prvej pomoci je pre našu školu veľmi dôležité, a preto spolupráca so Strednou zdravotnou školou z Humenného je pre nás veľkým prínosom. Vďaka patrí pani riaditeľke PhDr. Marcele Griščíkovej za pomoc pri organizovaní, ústretovosť a pochopenie. Na základe tejto spolupráce SOŠ navštívili učiteľky odborných predmetov Mgr. Slávka Knapčoková a Mgr. Jana Kalábová a obohatili našich študentov 3. a 4. ročníka odboru ochrana osôb a majetku nielen o teoretické vedomosti, ale hlavne o praktické zručnosti.
Odborné prednášky boli v rámci jedného dopoludnia venované rôznym témam. Precvičovali si praktickú znalosť prvej pomoci od prvotného vyšetrenia až po stabilizáciu pacienta do príchodu záchrannej služby. Zopakovali si postup uvoľňovania dýchacích ciest pri dusení technikou Gordonových úderov a Heimlichového hmatu. Pri simulácii rôznych život ohrozujúcich stavoch si upevnili zručnosti v týchto oblastiach: uvoľňovanie postihnutých pri nehode (Rautekov vyslobodzovací hmat), stabilizovaná, po novom Rautekova zotavovacia poloha, prvá pomoc pri krvácaní a zlomeninách, pri hypoglykémii, pri alergických reakciách a uštipnutí hmyzom (použitie EpiPen pera). Kardiopulomonálnu resuscitáciu u dospelých a detí si študenti pod odborným vedením prakticky precvičili aj na našej školskej figuríne.
Myslíme si, že vzdelanie má slúžiť na cestu životom a popri písaní, čítaní a počítaní za základ vzdelanosti považujeme aj praktickú znalosť prvej pomoci. V týchto aktivitách budeme pokračovať aj s ostatnými študentami a zamestnancami školy, pretože „Sme viac ako len škola“.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň učiteľov 2024.
Prešovský samosprávny kraj vyhlasuje
obchodnú verejnú súťaž na prenájom nebytových priestorov
na Sládkovičovej ulici č. 2723/120 v Snine a to:
v správe správcu majetku Stredná odborná škola, Sládkovičova 2723/120, 069 01 Snina.
Podmienky verejnej obchodnej súťaže sú zverejnené na webovej stránke Prešovského
samosprávneho kraja - prenájom majetku. Telefonický kontakt: 0908 989 429.
Ako inak osláviť marec – mesiac knihy, keď nie medzi knihami? Aj preto študenti SOŠ opäť navštívili Vihorlatskú knižnicu v Humennom.
Študenti III. OM absolvovali zaujímavú prednášku o komikse. Dozvedeli sa, čo to komiks vlastne je, aké sú jeho základné formy, kedy vznikol a prebrali i najznámejšie komiksové postavy.
Návšteva nebola len o pasívnom prijímaní informácií. V závere ich čakal spoločný kvíz, z ktorého si víťazka odniesla odmenu – komiks. Študenti mali aj možnosť poprechádzať sa po knižnici a poobzerať si knihy.
Tento deň bol príležitosťou uvedomenia si, že literatúra a čítanie sú dôležitými časťami vzdelávania. Veríme, že aj komiksy podnietili záujem o literatúru a čítanie.
SOŠ Snina bola v tomto školskom roku úspešná v projekte „Posilnenie etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách“, ktorý vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v celkovej hodnote 4 000,- €. Aktivity realizované v rámci tohto projektu boli zamerané na rozvoj kritického myslenia žiakov, zamedzenie šírenia dezinformácií v škole a zvyšovanie emocionálnej odolnosti a vzájomného rešpektu medzi členmi školskej komunity.
Prvou z realizovaných aktivít bola prednáška spojená s diskusiou, na ktorú prijal pozvanie Martin Navrátil, známy na sociálnych sieťach ako „Travelistan“. Ako zanietený cestovateľ sprostredkoval informácie k témam projektu a doplnil ich o skutočné príbehy, zážitky z krajín KĽDR a Turkménska. Cyklus prednášok na tému rozvoj kritického myslenia a dezinformácie v školskom prostredí pokračoval v spolupráci s CCP Snina. Naši žiaci si následne získané vedomosti overili a upevnili v kvíze Mediálna gramotnosť, ktorý pre nich pripravili pedagogickí zamestnanci školy. Po absolvovaní týchto aktivít žiaci vytvorili informačné letáky pre žiakov školy, študentov ubytovaných na školskom internáte, žiakov základných škôl a ich rodičov i širokú verejnosť. Škola zakúpila aj knižné publikácie, ktoré budú slúžiť žiakom na hodinách psychológie, sociálno - psychologickom výcviku a spoločenskej komunikácie na posilnenie rozvoja kritického myslenia.
Vyvrcholením tohto projektu bola exkurzia do bývalého koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka/Auschwitz-Birkenau. Až tam si človek uvedomí, že mnohokrát rieši úplné malichernosti. Skutočné ľudské utrpenie sa odohrávalo práve tu. Vďaka projektu žiaci nadobudli vedomosti rozlíšiť pravdivosť informácií a videí na sociálnych sieťach. Zároveň získali schopnosť ako predísť náchylnosti veriť rôznym dezinformáciám, klamlivých reklamám a tým posilniť vzájomnú empatiu a emočnú odolnosť, ktorú budú uplatňovať v každodennom živote.
Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ponožky boli symbolicky vybrané preto, lebo pri troche fantázie pripomína ich tvar chromozómy. V tento deň si preto na každú nohu obliekame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia – líšia sa farbou, vzorom či veľkosťou.
Do tejto výzvy sme sa zapojili aj my, žiaci školského internátu, spolu so svojimi vychovávateľmi. Tým sme chceli dať najavo, že si uvedomujeme odlišnosť ľudí s Downovým syndrómom, ale aj to, že ich podporujeme a ich inakosť chápeme. Rozdielnymi ponožkami demonštrujeme, že chápeme, že inakosť je normálna, patrí do nášho života a akceptujeme ju.
V rámci posilňovania odborných zručností a podpory mladých talentovaných mechanikov sa Stredná odborná škola v Snine zúčastnila súťaže Autoopravár Junior 2024 v Košiciach. Táto súťaž nekladie len dôraz na praktické schopnosti, ale aj teoretické vedomosti.
Za našu školu sa zúčastnili súťaže dvaja žiaci Marián Zaremba a Stanislav Šuťak. S odhodlaním a znalosťami, ktoré získali počas svojho štúdia, sa obaja postavili tvárou v tvár súťaži, ktorá sa ukázala byť náročnou, ale zároveň aj vzrušujúcou skúškou ich schopností.
Súťaž Autoopravár Junior nie je len o výsledkoch, ale o ceste, ktorá posilňuje zručnosti a vytvára pre mladých ľudí príležitosti pre ich budúcu kariéru v automobilovom priemysle a v autoopravárenstve.
Hodina deťom je program, ktorý spravuje Nadácia pre deti Slovenska a každoročne organizuje pokladničkovú zbierku v uliciach celého Slovenska.
Výnos zbierky podporuje deti, ktoré majú iba jedného rodiča a ktoré sa ocitajú na pokraji chudoby. Pomoc dobrovoľníkov a vyzbierané finančné prostriedky tak končia v rukách tých, ktorí ich naozaj veľmi potrebujú, nakoľko životná situácia a absencia druhého príjmu posúva tieto rodiny do hranice chudoby a sociálneho vylúčenia.
V rámci tejto verejnej zbierky pomáhajú tisícky dobrovoľníkov a zapojili sa aj naše žiačky z II. OM, a tak určite pomohli ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú.
Sme veľmi radi, že vám môžeme predstaviť našu novú učebnú pomôcku, ktorá slúži na nácvik kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) a navyše poskytuje okamžitú spätnú väzbu, či sa postup vykonáva správne. Na odborný výklad a praktickú ukážku sme si pozvali riaditeľku územného spolku Snina SČK Mgr. Adrianu Pavlíkovú.
Naši študenti sa v rámci teoretického vzdelávania učia, že cieľom KPR pri zastavení činnosti srdca je udržiavať tok okysličenej krvi do mozgu, aby nedošlo k jeho trvalému poškodeniu. Predmety ako biológia, špeciálna bezpečnostná príprava, krúžok Prvej pomoci a v neposlednom rade aj kurzy autoškoly, realizované na našej škole, prinášali doposiaľ teoretické vedomosti, ktoré sa od dnešného dňa doplnia o prax.
Pri praktickom postupe sa sleduje postavenie rúk, hĺbka a frekvencia kompresie, resp. stláčania hrudníka. Pri samotnej ventilácii, čiže dýchaní z úst do úst, sa analyzuje dĺžka vdychu v sekundách a objem vdýchnutého vzduchu v mililitroch. Všetky tieto ukazovatele sa digitálne vyhodnotia a dá sa tak zistiť, v ktorej oblasti sa má záchranca zlepšiť. Aj takýmto spôsobom chceme skvalitniť prípravu našich študentov a zamestnancov školy na nečakané situácie.
Ďalšou aktivitou je praktická výuka záchrany života v spolupráci so Strednou zdravotnou školou v Humennom.
„Na zlomené rebrá ešte nikto nezomrel. Na zastavenie krvného obehu bez resuscitácie každý.“ (V. Dobiáš)
Dátum 21. marec je deň, kedy si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu.
ZAPOJ SA a OBUJ SI aj ty 21. marca dve ODLIŠNÉ PONOŽKY na znak rešpektu a spolupatričnosti s ľuďmi s Downovým syndrómom. Takto spolu dokážeme, že aj rozdielnosť dokáže spájať.
Vyzývame aj TEBA, aby si sa zapojil do tejto výzvy! Zapoj sa spolu so žiakmi, ktorí sú ubytovaní na školskom internáte.
Ďakujeme!
Dňa 18. 3. 2024 pokračoval na SOŠ Snina výcvik poradovej prípravy žiakov I. OM s profesionálnymi vojakmi. Tentokrát pod vedením slob. Kristiána Hoľka a slob. Michala Ontkoca z velenia roty bojovej podpory 22. mechanizovaného práporu Michalovce.
Profesionálni vojaci sa v rámci výučby zamerali na pochodovanie, nástupné tvary a zdravenie nadriadeného.
V uplynulých dňoch sme na pôde SOŠ využili jedinečnú možnosť pre vyjadrenie názoru našich študentov prostredníctvom študentských prezidentských volieb. Na hodinách Bepečnostného práva a Občianskej náuky vytvárame žiakom priestor pre rozvoj kritického myslenia, kde žiaci vedú navzájom konštruktívne dialógy o aktuálnom politickom dianí a usilujeme sa tak o prebúdzanie záujmu mládeže o budúcnosť Slovenska.
Študenti SOŠ vedia, že na ich názore záleží a že svoju budúcnosť môžu mať vo svojich rukách.
V neposlednom rade sú študentské voľby skvelým prostriedkom ako uvádzať teoretické poznatky z uvedených predmetov do praxe. Študenti takto zažívajú osobnú skúsenosť s voľbami, učia sa, ako fungujú a čo sa deje s ich hlasmi. Dozvedajú sa, že aj mladí majú dostatok kompetencie k tomu, aby sa k politike vyjadrovali.
Zdroj: študentské voľby – prečo sú dôležité https://www.studentskevolby.sk/
Poďte sa s nami pozrieť na zostrih z GRANDFINÁLE Rio Mare Desiata roka 2023, ktoré prebiehalo v Bratislavskom Chefparade.
Poradie škôl - hodnotenie odbornej poroty:
1.miesto: Nina Jakubčíková SOŠ obchodu a služieb Trnava
2.miesto: Rebeka Tulejová SOŠ Snina
3.miesto: David Kralik SOŠ obchodu a služieb Prievidza
Redakčná rada pod vedením vychovávateľov Vám prináša pohľad do internátnej komunity prostredníctvom prvého Internátneho časopisu. Prvé vydanie má názov Internátne ploštice.
V tomto čísle sa dočítate o živote v našom internáte, o našich zážitkoch, o rôznych zaujímavostiach. Dozviete sa o nežiaducich účinkoch žuvacieho tabaku a na záver vás čaká rubrika s názvom Zábava.
Tešíme sa na vašu reakciu a zároveň veríme, že sa Vám bude páčiť aj druhé vydanie, na ktorom usilovne pracujeme.
Žiaci I. a II. OM navštívili krajinu s bohatou históriou a nádhernou kultúrou – Poľsko.
Okrem mesta Krakov, kde žiaci videli množstvo historických pamiatok, navštívili aj Osvienčim, koncentračný a vyhladzovací tábor.
Tento výlet nám ponúkol dojímavý a nezabudnuteľný zážitok a pripomenul nám hrôzy holokaustu, na ktoré nemôžeme zabúdať.
Dňa 13. marca 2024 sa žiaci tretieho ročníka študijného odboru ochrana osôb a majetku zúčastnili výstavy prenatálneho vývoja dieťaťa, ktorá sa v týchto dňoch koná v Kinosále Domu kultúry v Snine.
Akcia bola spojená s prednáškou. Odborne a pútavo rozprávala Ing. Anna Čopíková, učiteľka Cirkevnej spojenej školy v Snine, o fascinujúcom procese, ktorý vedie k vytvoreniu ľudského jedinca.
Zdôraznila, že je to obdobie obrovského vývojového tempa, kedy sa z oplodneného vajíčka, ktoré má na začiatku veľkosť iba 0,1 a 0,3 milimetra, vyvinie ľudský jedinec so všetkými časťami, ktorý môže mať veľkosť približne 50 centimetrov. V závere dodala, že tento proces je úžasným príkladom zázraku života a jeho komplexnosti.
SOŠ Snina vyhlásila vo februári 2024 druhý ročník celoškolskej literárnej súťaže v tvorivom písaní, tento školský rok pod názvom „Valentínska literárna súťaž”. Do súťaže sa zapojilo 8 študentov z II. OM, III. OM a z II. NA.
V tejto dobe umelej inteligencie nezávislá komisia kládla dôraz najmä na originalitu, ale aj na kvalitu, výber jazykových a štylistických prostriedkov textu, gramatickú správnosť a celkový dojem. Po zhliadnutí a posúdení prác hodnotiacou porotou vzišlo výsledné poradie prác:
1. Bianka Kozáková (II. OM),
2. Viktória Králová (II. OM),
3. Sarah Labaničová (III. OM) a Matúš Úporský (II. NA).
Komisia rozhodla o udelení symbolických cien všetkým zúčastneným. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do súťaže. Prajeme im veľa inšpirácie, vášeň pre písanie a lásku k materinskému jazyku.