Pri príležitosti Dňa materinského jazyka (21. 02.) žiaci II. OM navštívili miesto, ktoré je zároveň chrámom slov a prameňom múdrosti – knižnicu.
Vo Vihorlatskej knižnici v Humennom sa žiaci dozvedeli zaujímavosti o slovenskom jazyku, základné informácie o svetových jazykoch a zapojili sa aj do zaujímavých aktivít, ktoré knižnica ponúkala – tvorili slová (jazykolamy, palindrómy, homonymá,...), čítali, pracovali s textom, porovnávali jazyky.
Oslava Dňa materinského jazyka nám pripomenula, že každé slovo, každá veta má svoju váhu a silu, že tento deň je dôležitý pre budúce generácie. Je to príležitosť priblížiť im krásu a hodnotu materinského jazyka, naučiť ich vážiť si ho a pestovať v ňom svoju identitu.
Často diskutujeme o témach, ako je používanie drog v zdravotníctve. Prečo je v poriadku dať morfium (heroín) alebo marihuanu na uľavenie od silných bolestí pacientom so závažnými zraneniami, rakovinou a pod., a prečo nie je v poriadku dať si jointa alebo dávku heroínu, keď sa niekto nudí alebo je smutný? Zistili sme, že práve v týchto oblastiach nemajú študenti a žiaci jasno a práve ich zmätok otvára dvere dílerom, ktorí tieto argumenty často používajú, aby im predali drogy.
Práve pre potrebu poznať pravdivé odpovede, usporiadať si tieto údaje a sebakriticky porozumieť tejto problematike naše vedenie školy v spolupráci s koordinátorkou prevencie drogovej závislosti Mgr. Máriou Staškovou zorganizovali cyklus prednášok pod názvom Pravda o drogách pre triedy I.A, II.A – učebný odbor kuchár a automechanik (dňa 14. 02. 2024) a triedy I.OM a II. OM – študijný odbor ochrana osôb a majetku (dňa 15. 02. 2024).
Cieľom prednášky bolo dosiahnuť u našich žiakov úplné porozumenie toho, prečo drogy nie sú skutočným riešením akýchkoľvek problémov, stavov a situácií, ktoré nás v živote dostávajú do nízkych emócií a zároveň im ukázať cestu k tomu, ako môže byť každý človek v živote naozaj šťastný.
Prednáška prebiehala formou živej diskusie medzi prednášateľom pánom Tomášom Kavčákom a triedou. So žiakmi a študentmi rozoberal niektoré z nasledujúcich tém:
Množstvo prebraných tém a ich hĺbka a rozsah sa prispôsobila každej triede individuálne. Našim zámerom bolo, aby sa pravda a fakty o škodlivosti všetkých drog dostali k žiakom a študentom skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov, aby sebakriticky zvážili či siahnu po droge alebo jej radšej odolajú. Jedine tak môžeme zastaviť nepriaznivý trend užívania drog mladistvými.
Pravda o drogách, ktorú zistili naši žiaci počas prednášky:
„Vďaka prednáške som sa dozvedel, že nielen nelegálne drogy sú škodlivé, ale aj legálne sú škodlivé. Zaujímavé je, že sa dajú kúpiť v každom obchode, sú to ako napr. alkohol, káva, energetické nápoje, cigarety. Vďaka prednáške som sebakriticky zhodnotil, že je lepšie sa týchto návykov zbaviť. Od zajtra prestávam piť kávu a energetické nápoje.“
„Bola to super dvojhodinovka, ktorá prešla veľmi rýchlo, zobral som si z toho veľa dobrých informácií – je lepšie nebrať drogy a už vôbec nie je dobré kamarátiť sa s ľuďmi, ktorí drogy berú.“
„Prednáška o drogách sa mi veľmi páčila, dalo mi to do života nové informácie. Sebakriticky som zhodnotil, že musím so sebou niečo robiť.“
Štrnásty február je sviatkom všetkých zamilovaných a slávi sa už niekoľko desaťročí v rôznych kútoch sveta. Aj na našej škole sme si spríjemnili tento deň rôznymi aktivitami.
Žiaci III. B z odboru kuchár pripravili sladké srdiečka. S týmito dobrotami neostali len v priestoroch dielne OV, ale podelili sa s nimi so zamestnancami a so žiakmi SOŠ.
Aj napriek tomu, že sa tieto sladké srdiečka pripravovali v rámci „dňa lásky“, nezabúdajme, že preukazovať si navzájom dobrotu, úctu či vďaku je aktuálne a vhodné aj počas celého roka.
Sviatok sv. Valentína sme na SOŠ oslávili aj formou Valentínskej pošty, prostredníctvom ktorej si mohli žiaci medzi sebou poposielať rôzne osobné, ale aj tajné priania. S týmto nápadom prišiel školský parlament, vďaka ktorému sme mohli osláviť tento sviatok zábavným spôsobom.
Každý, kto sa zúčastnil, sa tešil z prekvapení a prejavov lásky voči ostatným. Táto iniciatíva priniesla do školského prostredia radosť a povzbudenie a posilnila väzby medzi žiakmi.
Vo viacerých európskych krajinách sa Deň sv. Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Aj naši žiaci druhého ročníka odboru kuchár si na odborných hodinách skúsili pripraviť stôl na takúto večeru vo dvojici. Pod vedením učiteľky MVDr. Pľutovej, ktorá vyučuje odborné predmety, si takto vymenili praktické vedomosti a skúsenosti, ktoré si v závere osladili cukrovinkou.
Aj keď sa čoraz častejšie hovorí o komercii než o citoch, stále pribúda viac zaľúbených, ktorí radi obdarúvajú milované osoby vo svojom okolí. Bez ohľadu na to, či si vyberiete tradičný spôsob oslavy alebo sa rozhodnete pre niečo úplne originálne, nezabúdajte, že aj jednoduché gesto lásky môže vyčariť úsmev na tvári.
Žiaci Strednej odbornej školy Snina, III. A triedy, odbor autoopravár – mechanik, pod vedením majstrov PaedDr. Štefana Isajského a Ľuboša Duffalu mali jedinečnú príležitosť priblížiť sa k tajomstvám, ktoré skrývajú vozidlá na našich cestách. Obzreli si stanicu technickej a emisnej kontroly, kde mali príležitosť spoznať procesy, ktoré zabezpečujú bezpečnosť a ekologickú normu vozidiel v premávke.
Po príchode na stanicu nás srdečne privítal tím odborníkov, ktorí nás previedli procesmi technickej a emisnej kontroly. Prvou zastávkou bola emisná kontrola, ktorá nás zaviedla do sveta kontroly emisií, kde sme sa dozvedeli o vplyve spaľovacích motorov na životné prostredie a opatreniach, ktoré sú prijímané na minimalizáciu negatívneho vplyvu. S úžasom sme pozorovali odborníkov, ktorí používajú špeciálne prístroje na meranie a hodnotenie emisií výfukových plynov a iných škodlivých látok.
Následne sme sa presunuli k technickej kontrole, kde sme získali pohľad na základné kontroly, ako sú brzdy, podvozok, svetlá a iné kritické komponenty vozidla. Žiaci mali možnosť vidieť profesionálov používajúcich rôzne nástroje a zariadenia na overenie funkčnosti a bezpečnosti vozidla.
Táto exkurzia nám poskytla neoceniteľný pohľad do zákulisia technickej a emisnej kontroly. Boli sme potešení, že sme mali možnosť vidieť odborníkov pracujúcich na zabezpečení bezpečnosti a ochrany životného prostredia na našich cestných vozidlách. Dúfame, že sa budeme môcť zapojiť do podobných aktivít aj v budúcnosti, aby sme ďalej rozširovali naše odborné vedomosti a skúsenosti.
Dvanásty február bol na Strednej odbornej škole v Snine plný vzrušenia a očakávania, pretože šesť odvážnych žiakov z odboru autoopravár – mechanik sa zúčastnilo teoretickej časti národnej súťaže „Young Car Mechanic 2024“. Tento dôležitý moment priniesol žiakom III. A triedy možnosť ukázať svoje vedomosti, analytické schopnosti a nadanie v oblasti automobilového remesla.
V súťaži „Young Car Mechanic 2024“, ktorá sa konala v školských priestoroch, sa súťažiaci stretli so sériou náročných teoretických úloh, ktoré testovali ich znalosti z rôznych oblastí automobilovej mechaniky. Úlohy zahŕňali otázky týkajúce sa mechaniky motorov, elektronických systémov vozidiel, brzdových systémov, podvozku a iných kľúčových komponentov automobilu.
Súťažiaci preukázali svoju oddanosť a vášeň k automobilom, keď sústredene riešili úlohy a preukazovali svoje technické vedomosti a schopnosti. Ich schopnosť analyzovať a riešiť rôzne technické problémy bola dôkazom toho, že sú skutočnými znalcami automobilovej mechaniky.
Napätie a očakávanie bolo cítiť vo vzduchu, keď súťažiaci dokončili posledné otázky. Ich úsilie a angažovanosť v súťaži nám ukázali, že budúcnosť automobilového priemyslu je v dobrých rukách. Teraz sa už len čaká na vyhlásenie výsledkov a na očakávaný deň praktickej časti súťaže.
Súťaž „Young Car Mechanic 2024“ je nielen príležitosťou pre súťažiacich preukázať svoje schopnosti, ale aj príležitosťou na upevnenie ich vášne a záujmu o oblasť automobilovej mechaniky. Tešíme sa na pokračovanie tejto vzrušujúcej súťaže a želáme všetkým súťažiacim veľa úspechov v praktickej časti!
Trieda III. OM (1. a 2. skupina) sa počas hodín sociálno-psychologického výcviku zúčastnila netradičnej formy vyučovania pod vedením pani učiteľky Staškovej. Dňa 7. a 9. februára 2024 navštívili Sninský kaštieľ, ktorý prešiel rekonštrukciou a pre verejnosť bol otvorený v lete 2013.
Klasicistický kaštieľ dala v Snine v roku 1781 postaviť grófka Terézia van Dernáthová, vnučka posledného mužského potomka z rodu Drugethovcov. Synovia grófky predali v roku 1799 Sninu aj s ešte nie celkom dokončeným kaštieľom Rhollovcom, podnikateľom v baníctve a hutníctve, ktorí v pohorí Vihorlatu objavili železnú rudu.
V súčasnosti v ňom sídli múzeum so stálou expozíciou a galériou. Taktiež sa v ňom usporadúvajú spoločensko-kultúrne podujatia. Žiaci III. OM navštívili stálu expozíciu kaštieľa s názvom „Sieň slávy“, a taktiež expozíciou starožitného nábytku a porcelánu, ktorý sa zachoval. Prešli sprístupnené pivničné priestory, miestnosti na prízemí, ale aj na poschodí, kde boli vystavené rôzne obrazy. Zastavili sa v krásnej zrekonštruovanej spoločenskej sále, kde prebiehala netradičná výučba interpersonálnej percepcie. Netradičné formy a metódy vyučovania majú žiakov motivovať k samostatnému mysleniu, k tvorivému riešeniu úloh a k lepšiemu pochopeniu psychických procesov a stavov. Účinné sú hlavne tie metódy, pri využívaní ktorých sú žiaci vedení k vytváraniu vlastných názorov, k racionálnej voľbe medzi dvomi myšlienkami, k zodpovednej debate o daných problémoch, k spolupráci s ostatnými, k práci vo dvojiciach, rešpektovaniu odlišných názorov, uvedomeniu si, ako prežité skúsenosti môžu ovplyvniť postoje a vnímanie ľudí.
Pocity a vyjadrenia žiakov III.OM triedy: „Sninský kaštieľ sa nám veľmi páčil. Oslovilo nás hlavne umenie a starožitnosti. Od našej pani učiteľky Staškovej sme sa dozvedeli veľa nových informácií o histórii nášho mesta, o kultúre a jej vnímaní. Zažili sme veľmi krásny zážitok interpersonálneho obrazu kultúrneho sveta. V kaštieli nám boli ukázané rôzne maľby, obrazy a pamiatky, ktoré ostali po jednoduchých ľuďoch či osobnostiach, ktorí žili v minulosti a pričinili sa o kultúrny rozvoj mesta. Páčilo sa nám, že učiteľka z vlastných skúseností porozprávala o tom, ako niekedy kaštieľ vyzeral v minulosti, ako sa tam niekedy učilo a kde sa čo nachádzalo. Totiž pred zrekonštruovaním bolo v Sninskom kaštieli poľnohospodárske učilište a domov mládeže. Bola to veľmi zaujímavá a poučná hodina, ktorá nám poskytla historické ako aj hypotetické situácie, pôsobiace na rozhodovacie procesy a iné vyššie myšlienkové operácie.“
Na SOŠ sa pokračuje v cykle prednášok a besied s profesionálnymi vojakmi. Tentokrát sa prednášky a besedy zúčastnili žiaci III. OM, rozdelení do dvoch skupín.
Počas informatívnej prednášky boli študenti oboznámení o možnostiach vojenskej služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky, pričom bol kladený dôraz na požiadavky a pripravenosť v ich budúcom povolaní (fyzické a psychické testy, ale aj matematické znalosti a pod).
Dňa 31. 01. 2024 pokračovala praktická výučba v rámci spolupráce školy s VÚ 1102 Michalovce, ktorej sa zúčastnili žiaci II. OM, rozdelení do dvoch skupín.
Učiteľ odbornej prípravy JUDr. Marián Miško a vojaci rtm. Peter Bednár a rtm. Emil Karoľ sa počas štyroch vyučovacích hodín snažili voviesť žiakov do základov topografie, naučiť ich pracovať s mapou a určiť polohu pomocou súradníc.
Praktické hodiny v spolupráci s profesionálnymi vojakmi prieskumnej čaty budú pokračovať aj ďalšie mesiace. Ich cieľom bude naučiť žiakov, ako sa majú orientovať v teréne a získavať cenné skúsenosti od profesionálnych vojakov.
V utorok (06. 02. 2024) sa konalo na Prešovskej univerzite v Prešove, v Aule Michala Bosáka, krajské kolo Ekonomickej olympiády.
Ekonomická olympiáda je trojkolová súťaž a skladá sa zo školského kola, krajského kola a finále.
Školské kolo pozostáva z online testu. Do krajského kola postupujú len tí najlepší zo školských kôl, ktorí dosiahnu stanovený počet bodov.
V tomto ročníku Ekonomickej olympiády sa do testovania zapojilo približne 1500 študentov Prešovského samosprávneho kraja. Do krajského kola však postúpilo iba 5 % z nich.
Teší nás, že medzi postupujúcimi študentami bola i naša žiačka Sofia Tomeková, žiačka odboru ochrana osôb a majetku (II. OM). Srdečne jej blahoželáme k úspechu o to viac, že je ešte len žiačkou druhého ročníka.
Dňa 23. 01. 2024 sa uskutočnila prednáška a následná beseda – Kam po ukončení SOŠ Snina? – za účasti veliaceho poddôstojníka skupiny na podporu regrutácie VÚ 1102 Michalovce. Besedy sa zúčastnilo celkovo 44 žiakov, a to z tried IV.OM, odbor ochrana osôb a majetku, z III.B, odbor kuchár, z III.A, odbor automechanik a z II.NA, žiaci dopravnej prevádzky.
Veliaci poddôstojník nrtm. Zsolt Varga informoval žiakov o možnostiach štátnej služby profesionálneho vojaka v OS SR, vysvetlil žiakom náplň práce vojakov, aké úlohy plnia pri ochrane a bezpečnosti štátu a nedotknuteľnosti hraníc SR a predstavil aj organizačnú štruktúru OS SR. Pri prednáške sa zameral aj na výkon 22. Mechanizovaného práporu VÚ 1102 Michalovce, s ktorým naša škola dlhodobo spolupracuje. Poukázal na podmienky prijatia za profesionálneho vojaka, možnosť študovať na vojenskej vysokej škole v Liptovskom Mikuláši, benefity a platové podmienky vojakov. Taktiež zdôraznil potrebu prijatia do radov vojakov, ale aj kuchárov a automechanikov, ktorí sú potrební pri plnení bojových činností.
Po naozaj bohatej prednáške nasledovala diskusia, počas ktorej mali naši žiaci možnosť dozvedieť sa všetko, čo ich zaujímalo o vojenskom živote.
Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku sa konalo dňa 17. 01. 2024 na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu v Humennom. Celkovo sa ho zúčastnilo 36 súťažiacich.
Po registrácii žiakov a slávnostnom otvorení v auditóriu školy nasledovala písomná časť a následne po nej ústna časť s vyhodnotením kategórií.
Naša škola mala v tomto roku zastúpenie v dvoch kategóriách: 2D/Karin Krížová (II. OM) a 2C2/Samuel Surmaj (III. B).
Umiestnenie žiakov:
Karin Krížová, II. OM, kategória 2D – 2. miesto,
Samuel Surmaj, III. B, kategória 2C2 – 1. miesto.
Gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov!
Aj v tomto roku, dňa 18. 01. 2024, sa v priestoroch dielne praktického vyučovania na Strednej odbornej škole v Snine konalo školské kolo súťaže AUTOOPRAVÁR JUNIOR 2024. Súťaž bola vyhlásená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a (CPA SR). Samotné školské kolo usporiadala Stredná odborná škola v Snine pod vedením trojčlennej komisie majstrov odborného výcviku, a to PaedDr. Štefana Isajského, Ľuboša Duffalu a predsedu komisie Ing. Ivety Gičovej. Komisia pozorne zapisovala dosiahnutý čas a počet trestných bodov za nedodržanie technologických postupov.
Cieľom tejto súťaže je propagovať a popularizovať autoopravárenské povolania medzi širokou verejnosťou a vytvoriť prepojenie medzi zamestnávateľmi, školami a žiakmi. Súťaž poskytuje priestor na porovnanie kvality odborného vzdelávania a prípravy žiakov a podporuje spoluprácu medzi vyučujúcimi a žiakmi zo zúčastnených škôl. Celkovo je táto súťaž významnou udalosťou, ktorá nielenže povzbudzuje mladých ľudí k záujmu o autoopravárenské odvetvie, ale tiež podporuje kvalitné odborné vzdelávanie na stredných odborných školách v oblasti dopravy a servisných remesiel.
Do súťaže sa zapojilo jedenásť talentovaných žiakov. Úlohou súťažiacich bolo dosiahnuť čo najlepšie výsledky v daných úlohách. Počas súťaže žiaci museli používať predpísané náradie a dodržiavať technologické postupy a BOZP.
Školské kolo sa skladalo z dvoch častí. V teoretickej písomnej časti boli žiaci testovaní na svoje odborné znalosti v oblasti konštrukcie motorových vozidiel, elektrotechniky, elektroniky, technológie opráv motorových vozidiel a diagnostiky porúch. V praktickej časti sa súťažiaci stretli s tromi úlohami, vrátane pracovísk pneuservisu, nastavovania svetiel a merania emisií zážihového spaľovacieho motora.
Hodnotiaca komisia stanovila nasledovné hodnotenie:
1. miesto: Stanislav Šuťak,
2. miesto: Milan Demeter,
3. miesto: Samuel Kruľ.
Víťaz získal vecné ceny a postupuje do oblastného kola, ktoré sa bude konať v Košiciach.
V dňoch od 15. 1. 2024 do 19. 1. 2024 sa naši žiaci zúčastnili lyžiarskeho kurzu, už tradične, v stredisku Ski Drienica.
Hlavný cieľ kurzu bol splnený – všetci žiaci zvládli základné oblúky a niektorým sa dokonca podarilo naučiť aj základy carvingového oblúku.
Na záver nechýbal ani slalomový pretek, v ktorom spomedzi dievčat zvíťazila Diana Jalcsová a u chlapcov Pavol Isák. Cenu za najväčší progres získal Branislav Kaduk.
Žiaci si okrem lyžiarskych zručností odniesli aj nespočetné množstvo pekných zážitkov.
„Deň otvorených dverí AOS" odkaz: https://aos.sk/clanok/den-otvorenych-dveri-aos
konanej dňa 23.02.2024 na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
Okrem prezentácie školy a jednotlivých študijných programoch, či informáciách o prijímacom konaní
sa budú mať záujemci o štúdium možnosť individuálne porozprávať s vyučujúcimi a samotnými študentmi.
Pripravených je veľa zaujímavých vecí..., na aktivite nebudú chýbať ani regrutátori.
V mesiaci december sa žiaci školského internátu zapájali do rôznych vianočných športových súťaží a navštívili aj Obývačku v Snine, kde si preverili vedomosti z vianočnej tematiky v kvíze s názvom MIKULÁŠSKY ŠPECIÁL.
Výsledky súťaží:
STOLNÝ TENIS:
1. miesto: Roman Čurha,
2. miesto: Pavlo Zhdankin,
3. miesto: Jozef Szegény.
FUTSAL:
1. miesto: FC Nám sa nechce,
2. miesto: Security,
3. miesto: FC Lenivci.
BENCH PRESS CHAMPIONSHIP:
Žiaci súťažili v max. počte opakovaní („Bench press“) s činkou vážiacou 50% svojej telesnej hmotnosti.
1. miesto: Marián Ondo(56 opakovaní),
2. miesto: Tomáš Gaľo (51 opakovaní),
3. miesto: Mykola Katrych (30 opakovaní).
V školskom internáte sa tešíme z krásnej predvianočnej atmosféry. Vyzdobili sme stromček v školskej jedálni, jednotlivé poschodia a vestibul školského internátu. Slávnostnú atmosféru vianočných sviatkov sme si priblížili na našej spoločnej večeri a posedení, ktoré sa uskutočnilo 19. decembra.
Krátky kultúrny program pripravili: Diana Trebuňáková, Renáta Gáborová a Nicolas Štec. Recitovaním básne a spevom vytvorili vianočnú atmosféru. Po kultúrnom programe nasledovalo vyhodnotenie a odovzdanie vecných cien za vianočné športové súťaže a za najkrajšie vyzdobenú izbu.
Izby hodnotili členovia Žiackej internátnej rady. V tomto školskom roku dievčatá pristúpili k ozdobovaniu izieb veľmi zodpovedne a kreatívne. Hodnotiaca komisia mala veľmi ťažkú úlohu a rozhodla o dvoch prvých a druhých miestach. Najkrajšiu izbu mali žiačky z izby č. 210: Valérie Slivová, Karolína Kotuľáková, Bianka Vitková a izba č. 217: Emilia Dutka, Arianna Kučak a Bianka Kozáková. Spoločné vianočné posedenie sa skončilo želaním: „veselé a láskyplné Vianoce“.
Blíži sa čas Vianoc, tak sme sa spolu so žiakmi, kuchármi II. a III. ročníka rozhodli, že si spestríme odborné hodiny a urobíme si ich zaujímavejšími ako inokedy. Vybrali sme sa do terénu – do supermarketov /BILLA, LIDL/, kde sme spoznávali netradičné druhy ovocia a zeleniny. Následne sme si na hodine „Potravín a výživy“, vyskúšali vyrezávať ovocie na misy, na nápoje ako dekoráciu a pod.
Témou boli aj káva a čaj, tak sme sa vydali na cestu objavovania a snažili sa zistiť, ako môže tento nápoj v malej šálke posilniť zdravie a duševnú pohodu. Na hodine sme si vyskúšali pripraviť rôzne druhy, postupy, ktoré sme spojili s ochutnávkou. Boli to tradičné, ale aj netradičné druhy čajov – fermentované, nefermentované, zelené, bylinkové (levanduľa), ochutené, oolong, pravé (zelené), ovocné, čaje z korenín (rasca) a mnohé ďalšie. Pochopiteľne, ideálna forma užívania je vo forme sypaného čaju. Hodinu sme si spestrili aj dobrou kávou, Arabicou a Robustou.
Účinky čajov sú zázračné, známe už veľmi dlho, v Číne majú tradíciu už niekoľko tisícročí. Majú obrovské zdravotné benefity pre celý náš organizmus, od upokojujúceho účinku na nervový systém, cez podporu imunity až po detoxikáciu tela. Preto takmer na každý zdravotný problém existuje riešenie v podobe liečivej bylinky.
A ako hovorí čínske porekadlo: „Radšej byť zbavený tri dni jedla ako jeden deň čaju.“