Projekty Európskej únie

STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA

História školy

Mesto Snina (216 m n. m.) sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Slovenska, v Prešovskom kraji. Leží na sútoku riek Cirocha a Pčolinka, z juhu je ohraničené Vihorlatskými vrchmi, z východu Bukovskými vrchmi, zo severu Nízkymi Beskydmi a na západe sa otvára do Cirošskej doliny. Je východiskom do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, ktorá je sopečného pôvodu a do Národného parku Poloniny, ktorý je od roku 1993 spolu s priľahlými územiami Ukrajiny a Poľska súčasťou medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty vyhlásenej organizáciou UNESCO na ochranu pralesovitých spoločenstiev. Na východe susedí územie okresu s Ukrajinou, na severe s Poľskom, na západe s okresom Humenné a na juhu s okresom Sobrance.

Stredná odborná škola  je celok, ktorý sa skladá z troch častí.

Najstaršou časťou je SOU poľnohospodárske, pôvodne POU, ktoré vzniklo v školskom roku 1960/1961. V tomto školskom roku sa na učilišti učilo 110 žiakov pod vedením deviatich pedagogických pracovníkov. Škola bola umiestnená v priestoroch kaštieľa, kde sa vytvorili triedy, izby pre ubytovaných žiakov aj školská jedáleň. V nasledujúcom období  štyridsiatich rokov prešlo učilište mnohými vývojovými zmenami. Postupne sa menili učebné odbory, materiálne podmienky, počet žiakov i učiteľský kolektív. Pretože priestory starého kaštieľa už nestačili, vznikla myšlienka vybudovania nového areálu školy, internátu a dielní. Vznikli projekty a stará sninská tehelňa musela uvoľniť miesto pre novú školu. V roku 1978  bol slávnostne uložený základný kameň a v roku 1985 do novej budovy domova mládeže vstúpili noví žiaci. Zároveň rástla budova školy, ktorej brána sa otvorila v roku 1993. Vybudovali sa nové dielne, čím sa vyriešil problém s odborným výcvikom.

V školskom roku 1990/91 vznikla Dievčenská odborná škola, ktorá sídlila v priestoroch SOUP. Využili sa odborné učebné šitia a varenia, kde sa dievčatá pripravovali po stránke praktickej. Teoretické predmety boli zamerané na ekonomiku a administratívne práce a naše absolventky najprv 3-ročného štúdia, neskôr aj 2-ročného nadstavbového štúdia sa uplatnili v obchodnej sieti alebo na ekonomických úsekoch v rozličných podnikoch a firmách. V školskom roku 2000/2001 ukončila táto škola svoju činnosť.

Najmladšia súčasť tohto celku je Obchodná akadémia, ktorá vznikla v šk. roku 1998/1999.  OA vytvorí samostatného, odborného, ekonomického pracovníka, ktorý sa môže uchádzať aj o štúdium na vysokej škole, najmä ekonomického smeru.  V školskom roku 2002/2003 sa k SOUP a OA pridružilo Stredné odborné učilište strojárske v Snine a vznikla nová škola  - Združená stredná škola.

Zákonom č. 245/2008 Z. z.  o zmene a doplnení niektorých zákonov o výchove a vzdelávaní (školský zákon)  sa v šk. roku 2008/2009  zmenil názov Združená stredná škola na Stredná odborná škola.

• Stredná odborná škola Snina
    Sládkovičova 2723/120, 069 27 Snina